Deze regeling stimuleert de ontwikkeling van leerarrangementen die de professionalisering van individuele leraren en teams van leraren bevorderen, en het toegankelijk maken van deze leerarrangementen.

In het kort

DoelStimulering van de ontwikkeling van leerarrangementen die de professionalisering van individuele leraren en teams van leraren bevorderen, en het toegankelijk maken van deze leerarrangementen
Voor wieHoger onderwijsinstellingen die één of meer lerarenopleidingen verzorgen, en die onderdeel zijn van een educatieve alliantie
Subsidiebedrag€2,7 miljoen per aanvraag
Aanvraagperiode17 augustus 2026 om 9.00 uur tot en met 4 september 2026 om 13.00 uur

Voor wie

Subsidie is beschikbaar voor besturen van een instelling voor hoger onderwijs die een of meer lerarenopleidingen verzorgt, en die onderdeel is van een educatieve alliantie. Een hoger onderwijsinstelling vraagt namens de deelnemende partijen van het op te richten educatief consortium subsidie aan en vervult de rol van penvoerder. Dit educatief consortium bestaat uit een combinatie van minimaal de penvoerder en minimaal een penvoerder van één onderwijsregio.

Daarnaast mogen ook private opleiders deelnemen aan een educatief consortium. Het moet gaan om opleiders die in de aanbodanalyse staan en passen bij een of meerdere ontwikkelpaden. Behalve de penvoerder mogen ook andere instellingen voor hoger onderwijs die een lerarenopleiding verzorgen, deelnemen aan een educatief consortium. Ook mogen meerdere onderwijsregio’s deelnemen aan het educatief consortium.

De penvoerder is verantwoordelijk voor het aanvragen, verdelen en verantwoorden van de subsidie. Een penvoerder mag voor maximaal 1 educatief consortium subsidie aanvragen. Per educatieve alliantie mag maximaal 1 penvoerder een educatief consortium vertegenwoordigen.

Activiteiten waar u subsidie voor kunt aanvragen

Subsidie is beschikbaar voor de volgende activiteiten:

  • Een co-creatielab inrichten om leerarrangementen te ontwikkelen, testen en evalueren, en bestaande leerarrangementen te toetsen op kwaliteitscriteria. Een co-creatielab bestaat in ieder geval uit minimaal 1 leraar, minimaal 1 lerarenopleiding, minimaal 1 werkgever zoals een schoolbestuur, schoolleider of directeur van een mbo-instelling, en eventueel 1 of meer private opleiders. De activiteiten in het co-creatielab gaan over de ontwikkelpaden en alleen over de sectoren die relevant zijn naar aanleiding van de vraagarticulatie en aanbodanalyse. Een volledige omschrijving van de ontwikkelpaden kunt u vinden op de website van NAPL.
  • De ontwikkelde en getoetste leerarrangementen en de overige opgedane kennis in het co-creatielab voor iedereen gratis toegankelijk maken. Dit gebeurt via een digitaal platform en door deelname aan minimaal 3 bijeenkomsten georganiseerd door de Realisatie-Eenheid.
  • Onderzoek doen dat bijdraagt aan kennisdeling en aansluit bij een landelijk onderzoek naar het functioneren van co-creatielabs.

Het co-creatielab voert de activiteiten uit in de periode van 1 september 2026 tot en met 31 augustus 2029.

U krijgt geen subsidie voor:

  • Het uitvoeren van vraagarticulatie en aanbodanalyse voordat u subsidie aanvraagt.
  • Het uitvoeren van activiteiten waarvoor u al subsidie ontvangt.
  • Het uitvoeren van activiteiten waarvoor u al geld ontvangt uit de rijksbijdrage voor scholen of instellingen voor hoger onderwijs.
  • Deelname van leraren aan professionaliseringstrajecten.

Subsidiebedrag en budget

De subsidie bestaat uit een vast bedrag van €2,7 miljoen per aanvraag. Voor deze regeling is een budget van €27 miljoen beschikbaar. Wij verdelen het budget op volgorde van complete aanvragen.

Belangrijke voorwaarden

  • Voert de penvoerder naast niet-economische activiteiten ook economische activiteiten uit? Dan voert de penvoerder een gescheiden boekhouding over de financiering van de kosten en inkomsten uit economische activiteiten.
  • De penvoerder zorgt ervoor dat de partijen die deelnemen aan het educatieve consortium desgevraagd deelnemen aan monitoring en evaluatie van de subsidieactiviteiten.

Subsidie aanvragen

U kunt subsidie aanvragen van 17 augustus 2026 om 9.00 uur tot en met 4 september 2026 om 13.00 uur.

De penvoerder vraagt de subsidie aan. Is dat niet mogelijk? Stuur dan een ingevuld en ondertekend machtigingsformulier mee met uw aanvraag. Bij gezamenlijke tekenbevoegdheid moet het machtigingsformulier door 2 personen getekend zijn.

Let op! Voordat u subsidie aanvraagt, moet de penvoerder hebben deelgenomen aan een of meerdere door de Realisatie-Eenheid georganiseerde overleggen voor de verdeling van de ontwikkelpaden en de sectoren per co-creatielab tijdens het eerste jaar van de subsidieperiode.

U vraagt subsidie aan via een online formulier. Tijdens de aanvraagperiode staat op deze pagina een link naar het formulier.

Documenten en informatie die u meestuurt met uw aanvraag

Na uw aanvraag

Meldingsplicht bij wijzigingen

Zijn er activiteiten die u niet, niet op tijd of niet volledig kunt uitvoeren? Of verandert er iets aan uw situatie? Dan moet u dit schriftelijk aan ons melden. Doe dit zo snel mogelijk.

Wij kunnen uw subsidie verlagen als u niet aan de meldingsplicht voldoet.

Voortgangsrapportage

De penvoerder stuurt ons tijdens de subsidieperiode 2 keer een voortgangsrapportage:

  • Uiterlijk 15 oktober 2027 over de periode van 1 september 2026 tot en met 31 augustus 2027.
  • Uiterlijk 15 oktober 2028 over de periode van 1 september 2027 tot en met 31 augustus 2028.

In de voortgangsrapportage staat in ieder geval:

  • een omschrijving van de bestede subsidie,
  • een geactualiseerde vraagarticulatie,
  • een geactualiseerd activiteitenplan,
  • een geactualiseerde begroting,
  • de bereikte mijlpalen en de gerealiseerde doelen over de periode voorafgaand aan de voortgangsrapportage,
  • de geleverde inspanningen om tot een of meerdere leerarrangementen te komen.

Let op! De penvoerder stuurt de voortgangsrapportage pas op als hij heeft deelgenomen aan een of meerdere door de Realisatie-Eenheid georganiseerde overleggen voor de verdeling van de ontwikkelpaden en de sectoren per co-creatielab tijdens het tweede en derde jaar van de subsidieperiode.

In de loop van de subsidieperiode vindt u op deze pagina een link naar een format waarmee u de voortgangsrapportage kunt invullen. Gebruik van dit format is verplicht.

Eindrapportage

De penvoerder stuurt ons binnen 13 weken na afronding van het project maar uiterlijk op 30 november 2029 een eindrapportage. Hierin staat in ieder geval een verslag van de realisatie van de activiteiten en een verslag van de realisatie van de begrote kosten.

Heeft het educatieve consortium tijdens de subsidieperiode een of meer leerarrangementen ontworpen? Dan vult u de eindrapportage aan met een omschrijving van deze ontworpen leerarrangementen.

In de loop van de subsidieperiode vindt u op deze pagina een link naar een format waarmee u de eindrapportage kunt invullen. Gebruik van dit format is verplicht.

Subsidie verantwoorden

Heeft u subsidie ontvangen? Dan moet u deze na afloop verantwoorden. Dit houdt in dat u laat zien dat alle activiteiten zijn uitgevoerd en dat u aan alle verplichtingen heeft voldaan.

De penvoerder verantwoordt de subsidie in de jaarverslaggeving met model G, onderdeel 2. Wij stellen uw subsidie vast binnen 22 weken na ontvangst van het jaarverslag over het laatste jaar van de subsidieperiode.

Belangrijke data

17 augustus 2026 om 9.00 uur   Start aanvraagperiode
4 september 2026 om 13.00 uurEinde aanvraagperiode
1 september 2026Start uitvoering activiteiten
Uiterlijk 15 oktober 2027Aanleveren eerste voortgangsrapportage
Uiterlijk 15 oktober 2028

Aanleveren tweede voortgangsrapportage

31 augustus 2029

Einde uitvoering activiteiten

Uiterlijk 30 november 2029Aanleveren eindrapportage

Meer informatie

Alle informatie staat in de regeling.
Extra informatie over het programma NAPL kunt u vinden op de website van NAPL.

Heeft u vragen? Neem contact met ons op. U ontvangt binnen 2 werkdagen een reactie.