Zwembad De Waterman: De huiskamer van Wateringen

Op bezoek bij zwembad De Waterman vertellen vier enthousiaste bestuursleden, Leo Zwinkels, Jan van Rossum, Jos Duyvesteijn, en Ton Benning, met veel enthousiasme over de grote renovatie van hun zwembad in Wateringen.

Meer klantverhalen

Na een spannende periode waarin de toekomst van het zwembad onzeker was, gaf de gemeente in 2023 groen licht voor de renovatie van De Waterman. De subsidieregeling Stimulering bouw en onderhoud sportaccommodaties (BOSA) biedt financiële ondersteuning voor organisaties als zwembad De waterman als bijdrage in de kosten. Met de toekenning van een subsidie in het kader van de BOSA-regeling kan het zwembad de kosten voor duurzaamheid, bouw- en onderhoudskosten beter financieren.

Nieuwe toekomst

Jan van Rossum: “Het zwembad was in slechte staat, maar veel inwoners vonden dat alle kansen moesten worden aangegrepen om de accommodatie een nieuwe toekomst te bieden.” Inmiddels zijn er al veel renovatiewerkzaamheden verricht. De warmtepompen staan klaar om het water te verwarmen en inmiddels zijn al 500 zonnepanelen geplaatst.

Het diepe bad is gereed voor diverse testen en er wordt hard gewerkt aan nieuwe toiletten, douches, het isoleren van de gevels en het vervangen van de ramen in het kantoor, vertelt Jan. “Ook wordt de speel- en zonneweide nog voorzien van beplanting en drainage, en wordt het horecaverblijf volledig gerenoveerd.”

Vergroot afbeelding Zwembad De Waterman van bovenaf
Beeld: ©Zwembad De Waterman

Subsidie van groot belang

Ton Benning: “Dankzij de BOSA-subsidie, genereuze geldschieters en subsidies van de gemeente Wateringen, kan het zwembad, dat al sinds 1935 bestaat, blijven voortbestaan. In 2024 vroegen we voor het eerst subsidie aan via de BOSA-regeling. Ondanks goed contact met DUS-I verliep de aanvraag niet vlekkeloos.”

Ton legt uit dat de strikte regelgeving weinig ruimte bood om praktische problemen op te lossen. Het was bijvoorbeeld niet duidelijk of De Waterman aan de voorwaarden van de BOSA-regeling voldeed. “Dit had alles te maken met de vraag of de organisatie amateursport of een sportaccommodatie aanbiedt. Het bestuur besloot daarom een subsidioloog in te schakelen om te helpen met het aanvragen van de subsidie van 2024 en de subsidie in 2025 voor te bereiden en aan te vragen.”

Multifunctioneel

Leo Zwinkels: “Het bestuur wil het openluchtzwembad en de speelweide verbeteren, zodat ze veilig en schoon blijven voor zwem- en watersportactiviteiten. Ook moet de locatie het hele jaar door gebruikt worden.”

Leo vertelt dat tijdens de covidpandemie er verschillende samenwerkingsverbanden zijn ontstaan met onder andere basisschool De Kyckert, dansschool De Dans Creatie en kinderopvang Zon. Na de renovatie is het de bedoeling dat ook andere partners het recreatieterrein van De Waterman kunnen gaan gebruiken. “Het zwembad moet de ‘huiskamer’ van het dorp worden, een plek waar iedereen zich thuis voelt.”

Meer beweging voor jong en oud

Jos Duyvesteijn vult zijn collega aan: “Met een sterke focus op gezondheidsbevordering door meer beweging voor alle leeftijdsgroepen, zowel in als buiten het water, blijft De Waterman zich inzetten voor de gemeenschap. Het zwembad fungeert als ontmoetingsplek waar mensen van alle leeftijden samenkomen, wat het sociale gebeuren versterkt en een gevoel van saamhorigheid creëert.”

Jos legt uit dat het zwembad een compleet plaatje biedt waar het Westland mee verder kan. Een plek voor iedereen, waar uitdagingen worden aangegaan en een brede maatschappelijke functie wordt vervuld. “Door in gesprek te gaan met verschillende organisaties, blijft De Waterman zich ontwikkelen en inspelen op de behoeften van de gemeenschap.”

“Het zwembad moet de huiskamer van het dorp worden, een plek waar iedereen zich thuis voelt.”

Vergroot afbeelding Zwembad De Waterman vroeger
Beeld: ©Zwembad De Waterman

Heropening

Ton Benning: “Inmiddels bestaat het zwembad 90 jaar en op 22 maart 2025 is een feestelijke open dag. Dit is het ideale moment voor het publiek om kennis te maken met de faciliteiten en activiteiten van ons zwembad. Daarnaast biedt het een prachtige gelegenheid om in gesprek te gaan met potentiële vrijwilligers, die ons team kunnen versterken.”

Ton legt uit dat zonder vrijwilligers het zwembad niet zou kunnen bestaan. Het streven is om het vrijwilligersbestand te verjongen en te vernieuwen, met een focus op ouders van kinderen die bij het zwembad komen zwemmen of op naastgelegen scholen zitten. “Door deze ouders te betrekken, hoopt de organisatie flexibeler en creatiever te worden in haar toekomstplannen. Het is wachten tot 1 mei. Dan gaat het zwembad echt open.”

www.zwembadwaterman.nl